top of page

Zdravotné výhody senovky gréckej


Senovka grécka je bylinka s rozmanitým využitím a mnohými potenciálnymi zdravotnými benefitmi. Má zelené listy, malé biele kvety a struky, ktoré obsahujú malé, zlatohnedé semená. Používa v alternatívnej a čínskej medicíne na liečbu kožných ochorení a mnohých iných chorôb. Semená a prášok senovky gréckej sa tiež používajú v mnohých indických jedlách pre ich nutričný profil a mierne sladkú, orieškovú chuť.


Nutričné hodnoty:

Jedna polievková lyžica (11,1 gramu) semien senovky gréckej obsahuje 35 kalórií a niekoľko živín:

Vláknina: 3 gramy

Bielkoviny: 3 gramy

Sacharidy: 6 gramov

Tuk: 1 gram

Železo: 20 % dennej hodnoty

Mangán: 7 % dennej hodnoty

Horčík: 5 % dennej hodnotyZdravotné výhody:


1.Zníženie hladiny cukru v krvi

Prípravky vyrobené zo semien senovky gréckej boli skúmané z hľadiska účinkov na zlepšenie kontroly glukózy v krvi u ľudí s cukrovkou a na prevenciu progresie z prediabetu na cukrovku 2. typu.


2.Produkcia materského mlieka

Čaj zo semien senovky gréckej alebo pilulky zo semien senovky gréckej sú populárnymi ľudovými prostriedkami na stimuláciu zvýšenej tvorby materského mlieka. Predpokladá sa, že určité látky v senovke gréckej majú účinky podobné estrogénu. Aj keď v tejto oblasti prebiehal výskum, štúdie mali zatiaľ rôzne výsledky. Jedna výskumná štúdia zistila, že objem materského mlieka bol výrazne vyšší v skupine, ktorá dostávala čaj zo senovky gréckej, a ich dojčatá nadobudli svoju pôrodnú hmotnosť skôr v porovnaní so skupinou s placebom a kontrolnou skupinou.


3.Menštruačné kŕče

Semená a čaj senovky gréckej sa tradične používajú pri menštruačných kŕčoch. Podľa systematického prehľadu štúdií z roku 2016 existujú obmedzené dôkazy podporujúce toto použitie. Jedna štúdia testovala pilulky zo senovky gréckej v porovnaní s placebom. Dvojito zaslepená, randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia zistila väčšie zníženie bolesti a skrátené trvanie bolesti v skupine, ktorá dostávala kapsuly senovky gréckej.

4.Podpora trávenia

Senovka je veľmi dobrý prírodný prostriedok na normalizáciu žalúdočnej a črevnej činnosti. Keďže nedráždi žalúdok a naopak tlmí kyslosť a pálenie v ňom.

5.Podpora pri hojení a poraneniach

V rámci vonkajšieho použitia patrila Senovka už odpradávna medzi prostriedky využívané na hnisavé zápaly, vredy a proti opuchom. Bola tiež známa ako súčasť kombinácie viacerých bylín na odvary, ktoré slúžili napríklad na obmývanie rán alebo na obklady.


6.Protizápalové účinky

Táto bylina preukázala protizápalové účinky u potkanov a myší. Na potvrdenie toho u ľudí je potrebný ďalší výskum.


7.Účinky na hladinu testosterónu u mužov

Počiatočný výskum naznačuje, že senovka grécka môže zvýšiť hladinu testosterónu.


Užívanie a dávkovanie

V prípade, že budete užívať formu hotového prípravku, riaďte sa v prvom rade odporúčaniami a dávkovaním priamo od výrobcu produktu. Základom je dodržiavanie maximálnej denne dávky, čím sa vyhnete aj možným nežiaducim účinkom.

Príprava


Príprava

Semeno sa pripravuje ako odvar. Jednu kávovú lyžičku byliny zalejeme 1/4 litrom studenej vody, uvedieme do varu a varíme 3 - 10 minút. Odvar necháme 15 minút lúhovať a scedíme. Doporučená maximálna doba užívania jednej byliny je 3 týždne.*Pred použitím akýchkoľvek bylinných prípravkov sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.


 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/fenugreek#what-it-is

https://www.verywellhealth.com/benefits-of-fenugreek-88686119 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page