top of page
  • A.S.

Zdravotné Benefity Zázvoru


Zázvor je kvitnúca rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenie na planéte. Patrí do čeľade Zingiberaceae a úzko súvisí s kurkumou, kardamónom a galgánom.


Podzemná časť stonky je časť bežne používaná ako korenie. Často sa nazýva koreň zázvoru alebo jednoducho zázvor.


Zázvor možno použiť čerstvý, sušený, práškový alebo ako olej či šťavu. Je to veľmi bežná ingrediencia v receptoch. Niekedy sa pridáva do spracovaných potravín a kozmetiky.


Tu je 6 zdravotných výhod zázvoru, ktoré sú podložené vedeckým výskumom:


1. Obsahuje gingerol, ktorý má silné liečivé vlastnosti

Zázvor má veľmi dlhú históriu používania v rôznych formách tradičnej a alternatívnej medicíny. Používa sa na podporu trávenia, zníženie nevoľnosti a pomáha v boji proti chrípke a nachladnutiu.


Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádza z jeho prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol.


Gingerol je hlavná bioaktívna zlúčenina v zázvore. Je zodpovedný za mnohé liečivé vlastnosti zázvoru.


Gingerol má podľa výskumu silné protizápalové a antioxidačné účinky. Napríklad môže pomôcť znížiť oxidačný stres, ktorý je výsledkom nadmerného množstva voľných radikálov v tele.


2. Dokáže liečiť mnohé formy nevoľnosti, najmä rannú nevoľnosť

Zdá sa, že zázvor je vysoko účinný proti nevoľnosti.


Môže pomôcť zmierniť nevoľnosť a zvracanie u ľudí, ktorí podstupujú určité typy operácií. Zázvor môže tiež pomôcť pri nevoľnosti spojenej s chemoterapiou, ale sú potrebné rozsiahlejšie štúdie na ľuďoch.


Najúčinnejšie však môže byť, pokiaľ ide o tehotenské nevoľnosti, ako sú ranné nevoľnosti.


Podľa prehľadu 12 štúdií, ktoré zahŕňali celkovo 1 278 tehotných žien, môže 1,1–1,5 gramu zázvoru výrazne znížiť príznaky nevoľnosti.


Aj keď sa zázvor považuje za bezpečný, porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať veľké množstvá, ak ste tehotná.


Odporúča sa, aby sa tehotným ženám, ktoré sú blízko pôrodu alebo ktoré potratili, zázvoru vyhýbali. Zázvor je kontraindikovaný aj s anamnézou vaginálneho krvácania a porúch zrážanlivosti.

3. Môže drasticky znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť rizikové faktory srdcových chorôb

Táto oblasť výskumu je relatívne nová, ale zázvor môže mať silné antidiabetické vlastnosti.


V štúdii z roku 2015, na ktorej sa zúčastnilo 41 účastníkov s cukrovkou 2. typu, 2 gramy zázvorového prášku denne znížili hladinu cukru v krvi nalačno o 12 %.


Tiež dramaticky zlepšil hemoglobín A1c (HbA1c), marker pre dlhodobú hladinu cukru v krvi. HbA1c sa v priebehu 12 týždňov znížil o 10 %.


Došlo tiež k 28% zníženiu pomeru apolipoproteínu B/apolipoproteínu A-I a 23% zníženiu malondialdehydu (MDA), ktorý je vedľajším produktom oxidačného stresu. Vysoký pomer ApoB/ApoA-I a vysoké hladiny MDA sú hlavnými rizikovými faktormi srdcových chorôb.


Majte však na pamäti, že to bola len jedna malá štúdia. Výsledky sú neuveriteľne pôsobivé, ale musia byť potvrdené vo väčších štúdiách predtým, ako sa dajú urobiť akékoľvek odporúčania.


V trochu povzbudivej správe sa v prehľade literatúry z roku 2019 tiež d