top of page

Zdravé Potraviny, ktoré Musia Byť v Každej Domácnosti


Rýchle a výživné jedlo si vyžaduje dobre zásobenú kuchyňu. Mnohé obľúbené zdravé potraviny však rýchlo podliehajú skaze a musia sa spotrebovať do niekoľkých dní, čo spôsobuje, že mnohí domáci kuchári rýchlo míňajú svoje zásoby potravín.


Napriek tomu si môžete vo svojej špajzi, mrazničke a chladničke ponechať množstvo zdravých, dlhotrvajúcich základných potravín a použiť ich na prípravu výživných jedál a občerstvenia – dokonca aj vtedy, keď vám chýba bežné jedlo.


1. Sušená a konzervovaná fazuľa a šošovica

Fazuľa a šošovica patria medzi najzdravšie potraviny, ktoré môžete jesť. Navyše majú veľmi dlhú trvanlivosť, čo z nich robí najlepšiu voľbu trvanlivých potravín, ktoré môžete uchovávať vo vašej kuchyni. V skutočnosti môžu byť konzervované fazule skladované v komore pri izbovej teplote 20 ℃ po dobu 2 až 5 rokov, zatiaľ čo sušené fazule môžu vydržať 10 alebo viac rokov. Sušené fazule majú takú dlhú trvanlivosť, pretože im chýba vlhkosť potrebná na podporu mikrobiálneho rastu. Okrem toho, že sú konzervované a sušené fazule a šošovica stabilné pri skladovaní, sú vysoko výživné a ponúkajú množstvo živín vrátane vlákniny, horčíka, vitamínov B a železa.


2. Orechy, semená a ich maslá

Orechy a semená sú nutričné zdroje, poskytujú zdravé tuky, bielkoviny, vlákninu a celý rad vitamínov a minerálov. V závislosti od typu sa orechy a semená môžu uchovávať pri izbovej teplote 1–4 mesiace, čo z nich robí praktickùú ingredienciu na uskladnenie vo vašej špajzi. Prírodné orechové a semiačkové maslá sú dlhotrvajúce zdravé alternatívy k ich komerčným náprotivkom, ktoré zvyčajne obsahujú pridané oleje a cukor. Orechy a semená môžu byť použité v mnohých jedlách, vrátane ovsených vločiek, jogurtu a šalátov. Orechové a semiačkové maslá sú vynikajúcim doplnkom do smoothies a môžu sa pridať do omáčok alebo natrieť na ovocie či zeleninu na rýchle a sýte občerstvenie.


3. Zrná

V núdzi sú jedlá na báze obilia, ako sú šaláty, polievky a pilafy, skvelou voľbou vďaka svojej všestrannosti a pohodliu. V závislosti od typu sa zrná ako špalda, hnedá ryža, amarant, bulgur a ovos môžu bezpečne uchovávať pri izbovej teplote mesiace až roky, čo z nich robí ďalšiu praktickú voľbu na nákup vo veľkom. Navyše sú tieto obilniny vynikajúcim zdrojom vlákniny a mikroživín, vrátane vitamínov B, mangánu a horčíka, a ich konzumácia môže pomôcť chrániť sa pred ochoreniami srdca a určitými druhmi rakoviny.


4. Mrazené ovocie a zelenina

Veľa čerstvého ovocia a zeleniny rýchlo podlieha skaze. Napriek tomu nákup týchto potravín v mrazenej forme vám umožní mať vždy po ruke produkty bohaté na živiny. Z hľadiska výživy sú mrazené ovocie a zelenina porovnateľné s čerstvými výrobkami v obsahu mikroživín, čo z nich robí zdravú voľbu. Skúste pridať mrazenú zeleninu do polievok. Mrazené ovocie sa dá použiť podobne ako čerstvé a dodajú prirodzenú sladkosť ovseným vločkám, smoothies a pečivu.


5. Med a javorové sirupy

Každý potrebuje z času na čas trochu sladkosti. Med a javorové sirupy sú prírodné sladidlá, ktoré ponúkajú jedinečné zdravotné benefity. Napríklad surový med má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti a obsahuje silné antioxidanty. Javorový sirup je tiež bohatý na antioxidanty a obsahuje aj malé množstvo živín, ako je horčík, draslík a mangán. Med a javorový sirup možno použiť na dodanie chuti sladkým aj slaným receptom. Len nezabudnite používať tieto sladidlá s mierou, pretože príliš veľa cukru z akéhokoľvek zdroja môže poškodiť vašemu celkovému zdraviu.


6. Korenie a sušené bylinky

Ak chcete variť chutné recepty, je nevyhnutné mať dobre zásobenú poličku na korenie. Korenie a bylinky zvýrazňujú chuť jedál a môžu sa vám hodiť pri každom recepte. A čo viac, začlenenie sušených bylín a korenín do vašej stravy môže podporiť vaše zdravie rôznymi spôsobmi. Kurkuma, kajenské korenie, rozmarín, škorica, zázvor, oregano a rasca ponúkajú pôsobivé zdravotné výhody a môžu pomôcť znížiť zápal a znížiť riziko niektorých chorôb.


Záver:

Ak budete mať chladničku, špajzu a mrazničku zásobenú zdravými potravinami, budete mať vždy po ruke ingrediencie na prípravu zdravého domáceho jedla. Nákupom niekoľkých potravín uvedených vyššie počas vašich najbližších nákupov bude vaša kuchyňa plne zásobená zdravými potravinami skôr, ako sa nazdáte.


 

Zdroj:

https://www.healthline.com/nutrition/healthy-staples#15.-Full-fat-yogurt


125 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page