top of page

Zázraky Kalonji (čierne semienka)


Nigella sativa, tzv. Kalonji je kvitnúca rastlina pochádzajúca z Ázie a Stredomoria. Jej semienka sa používajú ako prírodný liek na všetko od bronchitídy až po hnačku už tisíce rokov. Semienka sa používajú aj ako aromatické korenie v mnohých kuchyniach. Okrem kulinárskeho využitia sú známe aj svojimi liečivými vlastnosťami.Zdravotné výhody:

1. Má silné antioxidačné vlastnosti

Antioxidanty sú látky, ktoré neutralizujú škodlivé voľné radikály a zabraňujú oxidačnému poškodeniu buniek. Výskum ukazuje, že antioxidanty môžu mať silný vplyv na zdravie a choroby. Niektoré štúdie naznačujú, že antioxidanty môžu chrániť pred niekoľkými typmi chronických stavov vrátane rakoviny, cukrovky, srdcových chorôb a obezity. Jedna štúdia v skúmavke zistila, že esenciálny olej z čiernych semienok pôsobil aj ako antioxidant.


2. Môže znížiť hladinu cholesterolu

Cholesterol je látka podobná tuku, ktorá sa nachádza v celom tele. Aj keď potrebujete trochu cholesterolu, jeho veľké množstvo sa môže nahromadiť vo Vašej krvi a zvýšiť riziko srdcových ochorení. Ukázalo sa, že Nigella je obzvlášť účinná pri znižovaní cholesterolu. Jeden prehľad 17 štúdií zistil, že suplementácia čiernej rasce bola spojená s významným znížením celkového aj „zlého“ LDL cholesterolu, ako aj triglyceridov v krvi. Je zaujímavé, že tiež zistili, že olej z kalonji mal väčší účinok ako prášok zo semien. Avšak iba prášok zo semien zvýšil hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu.


3. Môže mať vlastnosti boja proti rakovine

Kalonji má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály, ktoré môžu prispieť k rozvoju chorôb, ako je rakovina. Štúdie v skúmavkách našli niekoľko pôsobivých výsledkov týkajúcich sa potenciálnych protirakovinových účinkov kalonji a tymochinónu, jeho aktívnej zlúčeniny. Napríklad jedna štúdia v skúmavke zistila, že tymochinón vyvolal bunkovú smrť v bunkách rakoviny krvi . Ďalšia štúdia v skúmavke ukázala, že extrakt z kalonji pomohol inaktivovať bunky rakoviny prsníka. Ďalšie štúdie v skúmavkách naznačujú, že kalonji a jeho zložky môžu byť účinné aj proti niekoľkým iným typom rakoviny, vrátane rakoviny pankreasu, pľúc, krčka maternice, prostaty, kože a hrubého čreva.


4. Môže pomôcť zabiť baktérie

Baktérie spôsobujúce choroby sú zodpovedné za dlhý zoznam nebezpečných infekcií, od infekcií uší až po zápal pľúc. Niektoré štúdie v skúmavkách zistili, že kalonji môže mať antibakteriálne vlastnosti a môže byť účinný v boji proti určitým kmeňom baktérií. Jedna štúdia aplikovala kalonji lokálne na dojčatá so stafylokokovou infekciou kože a zistila, že je rovnako účinná ako štandardné antibiotikum používané na liečbu bakteriálnych infekcií. Iná štúdia izolovala meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA), kmeň baktérie, ktorý sa ťažko lieči a je odolný voči antibiotikám, z rán diabetických pacientov.


5. Môže zmierniť zápal

Vo väčšine prípadov je zápal normálnou imunitnou odpoveďou, ktorá pomáha chrániť telo pred zranením a infekciou. Na druhej strane sa verí, že chronický zápal prispieva k rôznym chorobám, ako je rakovina, cukrovka a srdcové choroby. Niektoré štúdie zistili, že kalonji môže mať silné protizápalové účinky v tele. V jednej štúdii na 42 ľuďoch s reumatoidnou artritídou užívanie 1 000 mg kalonji oleja denne počas ôsmich týždňov znížilo markery zápalu a oxidačného stresu.


6. Môže pomôcť chrániť pečeň

Pečeň je neuveriteľne dôležitý orgán. Odstraňuje toxíny, metabolizuje lieky, spracováva živiny a produkuje bielkoviny a chemikálie, ktoré sú pre zdravie kľúčové. Niekoľko sľubných štúdií na zvieratách zistilo, že kalonji môže pomôcť chrániť pečeň pred zranením a poškodením.


7. Môže pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť mnohé negatívne symptómy, vrátane zvýšeného smädu, neúmyselného chudnutia, únavy a ťažkostí so sústredením. Ak sa dlhodobo nekontroluje, vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k ešte závažnejším následkom, ako je poškodenie nervov, zmeny videnia a pomalé hojenie rán. Niektoré dôkazy ukazujú, že kalonji môže pomôcť udržať hladinu cukru v krvi stabilnú, a tak zabrániť týmto nebezpečným nepriaznivým vedľajším účinkom.


8. Môže pomôcť v predvídení žalúdočných vredov

Žalúdočné vredy sú bolestivé vredy, ktoré sa tvoria keď žalúdočné kyseliny rozožierajú vrstvu ochranného hlienu, ktorý lemuje žalúdok. Niektoré výskumy ukazujú, že kalonji môže pomôcť zachovať sliznicu žalúdka a zabrániť tvorbe vredov. V jednej štúdii na zvieratách bolo pomocou kalonji liečených 20 potkanov so žalúdočnými vredmi. Nielenže mal za následok liečivé účinky u približne 83 % potkanov, ale bol tiež takmer taký účinný ako bežný liek používaný na liečbu žalúdočných vredov.


Jednoduché pridanie do vašej rutiny

S horkou chuťou, ktorá sa popisuje ako zmes oregana a cibule, sa často vyskytuje v kuchyniach Blízkeho východu a južnej Ázie. Zvyčajne sa semiačka jemne opečú a potom sa pomelú alebo používajú vcelku, aby sa pridala chuť chlebu alebo kari pokrmom. Niektorí ľudia jedia semená aj surové alebo ich zmiešajú s medom alebo vodou. Možno ich pridať aj do ovsených vločiek, smoothies alebo jogurtov. Ba čo viac, olej sa niekedy riedi a aplikuje lokálne ako prírodný liek, o ktorom sa hovorí, že zvyšuje rast vlasov, znižuje zápal a lieči určité kožné ochorenia. Napokon, doplnky sú dostupné vo forme kapsúl alebo mäkkých gélov pre rýchlu a koncentrovanú dávku kalonji.


Kalonji nemusí byť pre každého

Ak plánujete používať olej z čiernych semienok lokálne, určite si urobte náplasťový test nanesením malého množstva, aby ste sa uistili, že nespôsobuje nežiaduce reakcie. Ak užívate lieky na zrážanlivosť krvi, pred užitím doplnkov kalonji sa určite porozprávajte so svojím lekárom. Okrem toho, zatiaľ čo niektoré štúdie na zvieratách zistili, že kalonji možno bezpečne konzumovať počas tehotenstva, jedna štúdia na zvieratách zistila, že olej môže spomaliť kontrakcie maternice, ak sa používa vo veľkých množstvách. Ak ste tehotná, určite ho užívajte s mierou a ak máte nejaké obavy, poraďte sa so svojím lekárom. 

Zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-901/black-seed

https://www.webmd.com/diet/black-seed-health-benefits#2

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/black-seed-oil-benefits#uses

https://www.healthline.com/nutrition/kalonji-nigella-seeds#TOC_TITLE_HDR_12


184 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page