top of page

Viac o Halal Mäse

Aktualizováno: 26. 3. 2021


Halal znamená po arabsky "dovolené". A netýka sa iba jedla. Halal jedlo je to, čo dodržiava islamské právo, ako je definované v Koráne. Islamská forma zabíjania zvierat alebo hydiny, spočíva v zarezaní ostrou čepeľou noža do krčnej žily, čím sa minimalizuje stres pre zviera. Zvieratá musia byť živé a zdravé v čase usmrtenia a všetka krv sa následne vyplaví z tela. Počas tohto procesu moslim prednesie zasvätenie, známe ako shahada.

Výhody Halal mäsa:

1. Jedlo Halal má nízku mieru výskytu kontaminácií a otravu potravinami. Moslimovia, ktorí pripravujú Halal jedlo, majú na pamäti hygienické pravidlá stanovené ich vierou. Preto je jedlo Halal bezpečnejšie jesť. Islamské tradície predpisujú sledovanie čistoty a dodržiavania všetkých sanitárnych a hygienických noriem. Je zakázané zabíjať choré zvieratá. Konzumuje sa mäso iba zdravých a silných jedincov. Jednou z podmienok prípravy na zabitie je organizácia praznivych životných podmienok. Krmivo pre zvieratá sa vyberá iba prírodné, bez GMO a umelých prísad. Zneužívanie je tiež zakázané. Čím je krava šťastnejšia, tým viac Halal je jej mäso.


2. Po odrezaní krčnej žily sa krv zo zvieraťa vypustí, čo pomáha pri odstraňovaní všetkých druhov škodlivých látok z mäsa. Krv obsahuje vysoké hladiny kyseliny močovej, ktorá môže byť pri konzumácii veľmi škodlivá pre ľudské telo. Výskum naznačuje, že u zvierat zabitých inými metódami, v mäse pozostávajú otravy ecoli, baktérií a iných škodlivých látok.

3. Ak je zviera obetované Halal, zachováva nedotknuté všetky orgány zvieraťa. Čo znamená, že každý orgán stráca krv, počas toho, ako sa krv vypúšťa. Akákoľvek iná metóda použitá pri usmrtení zvieraťa môže poškodiť ich orgány, čo by opäť znamenalo, že tieto orgány by pozostávali z kontaminovanej krvi.

4. Zabitie zvieraťa rezom v krčnej žile je najmenej bolestnejšia smrť. Zviera je podrezané ostrým nožom, ktorý odreže jeho krčnú žilu, krčné tepny, priedušnicu a pažerák. Všetko je narezané jednym rychlym rezom, takže zviera necíti silnú bolesť na rozdiel od toho, keď je zviera elektrifikované alebo ponorené do vriacej vody.

5. Halal jedlo bez alkoholu, nečistôt, krvi a moču znamená, že Váš imunitný systém bude silný a Vaše orgány budú hladko fungovať.


Halal mäso zahŕňa:

  • Morčacie a kuracie

  • Ovčie, kozie, ťavie

  • Králičie

  • Hovädzie, konské

  • Kačacie, mäso z volavky, prepeličie

  • Jelenie, antilopové, byvolie

  • Jarabičie, husacie, pštrosie. A tiež halal pelmene a párky, mleté a dusene mäso a klobásy.

Jedlo Halal prináša veľa výhod, a preto nielen moslimovia, ale každý, kto verí v zdravé stravovanie, by si k nemu mal najst cestu. V posledných rokoch sa práve halal produkty stávajú čoraz viac obľúbenými v obchodoch a reštauráciách po celom svete. Na záver ďalšou pridanou hodnotou je práve samotná chuť Halal mäsa, ktorou budete milo prekvapení, je jemnejšia a príjemnejšia. Tak čo najskôr Vám odporúčame vyskúšať!


 

Zdroje:

https://poultryeu.eu/sk/halal-chicken-meat-whats-the-difference-between-halal-and-non-halal-meat

https://en.wikipedia.org/wiki/Halal
306 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page