top of page

Všetko o Kokosovej Vode

V posledných rokoch sa kokosová voda stala trendovým nápojom. Okrem toho, že je kokosová voda prirodzene sladká a hydratačná, obsahuje aj niekoľko dôležitých živín, vrátane minerálov, ktorých veľa ľudí nemá dostatok.


Tu je 6 zdravotných výhod kokosovej vody:


1. Dobrý zdroj viacerých živín

Kokosové orechy rastú v tropickom podnebí na stromoch vedecky známych ako Cocos nucifera a botanicky sa považujú za ovocie. Kokosová voda je tekutina nachádzajúca sa v strede mladého zeleného kokosu. Pomáha vyživovať ovocie. Keď kokos dozrieva, čo trvá približne 10 – 12 mesiacov, časť tekutiny zostáva, kým zvyšok dozrieva na pevnú bielu dužinu známu ako kokosové mäso. Kokosová voda zvyčajne pochádza z mladých kokosových orechov vo veku približne 6-7 mesiacov, hoci sa nachádza aj v zrelom ovocí. Priemerný zelený kokos poskytuje asi 1/2–1 šálku kokosovej vody. Kokosová voda obsahuje 94 % vody a veľmi málo tuku. Netreba si ho mýliť s kokosovým mliekom, ktoré vzniká pridaním vody do strúhaného kokosového mäsa. Kokosové mlieko obsahuje asi 50 % vody a má pomerne vysoký obsah tuku.


Jeden pohár (240 ml) obsahuje 60 kalórií, ako aj:


Sacharidy: 15 gramov

Cukor: 8 gramov

Vápnik: 4 % dennej hodnoty (DV)

Horčík: 4 % DV

Fosfor: 2 % DV

Draslík: 15 % DV

2. Môže mať antioxidačné vlastnosti

Voľné radikály sú nestabilné molekuly produkované vo vašich bunkách počas metabolizmu. Ich produkcia sa zvyšuje v reakcii na stres alebo zranenie. Keď je voľných radikálov príliš veľa, vaše telo sa dostane do stavu oxidačného stresu, ktorý môže poškodiť vaše bunky a zvýšiť riziko ochorenia. Výskum na zvieratách ukázal, že kokosová voda obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť upraviť voľné radikály, aby už nespôsobovali škodu.


3. Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi pre ľudí žijúcich s cukrovkou

Výskum ukázal, že kokosová voda môže znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť ďalšie zdravotné ukazovatele u zvierat s cukrovkou. V štúdii z roku 2015 si potkany s cukrovkou, ktoré boli liečené kokosovou vodou, udržali lepšiu hladinu cukru v krvi ako kontrolná skupina. Ďalšou výhodou kokosovej vody pre cukor v krvi je to, že je dobrým zdrojom horčíka, ktorý môže zvýšiť citlivosť na inzulín a znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu a prediabetom. So zreteľom na toto všetko je dôležité poznamenať, že kokosová voda obsahuje sacharidy (ktoré sa v tele rozkladajú na cukry), takže ak žijete s cukrovkou alebo prediabetom, poraďte sa so svojím lekárom alebo dietológom predtým, ako ju pridáte do svojho jedálnička.


4. Môže pomôcť predchádzať obličkovým kameňom

Pre prevenciu obličkových kameňov je dôležitý dostatočný príjem tekutín. Hoci obyčajná voda je dobrou voľbou, dve malé štúdie naznačujú, že kokosová voda môže byť ešte lepšia. Obličkové kamene sa vytvárajú, keď sa vápnik, šťavelan a iné zlúčeniny kombinujú a vytvárajú kryštály vo vašom moči. Tieto kryštály potom môžu vytvárať drobné kamienky. Zatiaľ čo niektorí ľudia sú náchylnejší ako iní, obličkové kamene postihujú približne 12 % svetovej populácie. V štúdii z roku 2013 na potkanoch s obličkovými kameňmi kokosová voda zabránila prilepeniu kryštálov na obličky a iné časti močového traktu. Tiež znížil počet kryštálov vytvorených v moči. V štúdii z roku 2018, na ktorej sa zúčastnilo osem ľudí, výskumníci zistili, že kokosová voda zvyšuje močenie draslíka, chloridu a citrátu u jedincov bez obličkových kameňov, čo znamená, že kokosová voda môže pomôcť vypláchnuť systém a udržať nízku pravdepodobnosť kameňov. Pretože jedna štúdia zahŕňala zvieratá a druhá je taká malá, je potrebné vykonať oveľa viac výskumu týkajúceho sa výhod kokosovej vody pri znižovaní možnosti obličkových kameňov.


5. Užitočné po dlhšom cvičení

Kokosová voda môže byť dokonalým nápojom na obnovenie hydratácie a doplnenie elektrolytov stratených počas cvičenia. Elektrolyty sú minerály, ktoré hrajú vo vašom tele niekoľko dôležitých úloh, vrátane udržiavania správnej rovnováhy tekutín. Niekoľko životne dôležitých elektrolytov zahŕňa draslík, horčík, sodík a vápnik. Pretože kokosová voda obsahuje elektrolyty ako draslík a horčík, niekoľko štúdií zistilo, že môže byť prospešnejšia ako voda na rehydratáciu po cvičení. V skutočnosti jedna malá štúdia z roku 2014 z Brazílie zistila, že kokosová voda zlepšila výkon cvičenia lepšie ako voda alebo športový nápoj počas veľmi horúceho dňa.


6. Lahodný zdroj hydratácie

Prírodná kokosová voda je mierne sladká s jemnou orieškovou príchuťou. Má tiež pomerne nízky obsah kalórií a sacharidov. Je najčerstvejšie priamo z ovocia, ale ak sa vám nedarí naplniť chladničku čerstvými kokosmi, dnes je na pultoch veľa značiek kokosovej vody. Len si nezabudnite prečítať ingrediencie, aby ste si overili, že získavate 100% kokosovú vodu. Niektoré značky vo fľašiach môžu obsahovať pridaný cukor alebo ochucovadlá. Túto tropickú tekutinu môžete použiť ako základ do smoothies, pudingu s chia semienkami, vinaigrette dresingu alebo ako náhradu čistej vody, kedykoľvek chcete trochu prirodzenej sladkosti. 


Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/coconut-water-benefits

167 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page