top of page

Quinoa Semienka

Quinoa semienka (Mrlík čílsky) sú v súčasnosti veľmi populárnym zdrojom výživných látok a sú známe svojimi mnohými zdravotnými výhodami. Quinoa (vyslovuje sa ako kin-wa) je jedno z najstarších plodín na svete, pochádza z oblasti Andského pohoria a bolo užívané Inkami ako zdroj potravy.


Quinoa semienka sú výborným zdrojom bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov, a sú vhodné pre vegánov a vegetariánov ako alternatíva k mäsu.

Tu sú niektoré z najvýznamnejších benefitov quinoa semienok:


1. Vysoký obsah bielkovín

Quinoa je jedným z mála rastlinných zdrojov, ktoré obsahujú všetky aminokyseliny, ktoré potrebuje ľudské telo. To ju robí vynikajúcou voľbou pre vegánov a vegetariánov.


2. Vysoký obsah vlákniny

Vláknina je dôležitá pre správnu funkciu tráviaceho systému a znižuje riziko srdcových chorôb a cukrovky. Quinoa obsahuje oveľa viac vlákniny ako väčšina iných obilnín a semien.


3. Obsahuje dôležité minerály

Quinoa obsahuje veľa minerálov, ako napríklad železo, zinok, horčík a draslík. Železo pomáha pri tvorbe červených krviniek, zinok je dôležitý pre imunitný systém a horčík a draslík sú nevyhnutné pre správnu funkciu svalov a srdca.


4. Pomáha udržiavať zdravú hmotnosť

Vďaka vysokému obsahu bielkovín a vlákniny, quinoa pomáha udržiavať pocit sýtosti po jedle, čo môže viesť k menšiemu príjmu kalórií.


5. Pomáha udržiavať zdravie srdca

Quinoa obsahuje veľa zdravých tukov a má nízky glykemický index, čo znamená, že pomaly uvoľňuje cukry do krvi a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. To môže pomôcť pri prevencii srdcových chorôb.


6. Bezlepková alternatíva

Quinoa je bezlepková, čo z nej robí skvelú voľbu pre ľudí s celiakiou alebo inou formou intolerancie na lepok.


7. Má mnoho možností využitia

Quinoa semená majú vynikajúcu chuť a sú veľmi všestranné. Môžete ich použiť ako náhradu za ryžu alebo cestoviny, pridať do šalátov, smoothies, alebo ich použiť ako prísadu do rôznych receptov.


Vzhľadom na ich výživové hodnoty a mnohostrannosť, quinoa semienka sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoju stravu a zdravie. Ak ste ich ešte nejedli, určite by ste ich mali zaradiť do svojej stravy a vyskúšať rôzne recepty.