top of page
  • A.S.

Miso Pasta - Benefity a Odrody


Čo je Miso?

Miso znamená v japončine „fermentovaná fazuľa“. Miso pasta, tradičná zložka japonskej a čínskej stravy, sa vyrába z fermentovaných sójových bôbov a obilnín a obsahuje milióny prospešných baktérií.


Existuje mnoho rôznych druhov miso s verziami spojenými s regionálnou kuchyňou, identitou a príchuťou. Túto pastu bohatú na bielkoviny možno použiť do všetkých druhov jedál, vrátane polievok alebo vývarov, šalátových dresingov, zeleniny, duseného mäsa a marinád. Dĺžka fermentácie môže ovplyvniť chuť, od sladkej a jemnej až po slanú a bohatú.


Rôzne odrody:


Najbežnejší typ miso sa vyrába iba zo sójových bôbov, ale rozmanitosť a pomer surovín sa môžu líšiť. Niektoré miso pasty sa vyrábajú z kultivovanej pšenice alebo prosa, prípadne z kombinácie rôznych obilnín a fazule. Farba je pomerne dobrým ukazovateľom sily chuti. Textúra sa môže tiež líšiť. Miso vyrobené z celozrnného zrna je zvyčajne slanšie ako to, ktoré je vyrobené z lúpaného zrna.


Biele miso (shiro)

Vyrobené zo sójových bôbov a ryže a fermentované nie dlhšie ako dva mesiace. Shiro (v japončine „biele“) má svetlú farbu a je sladká až mierne slaná. Shiro je skvelá vstupná brána miso – je veľmi všestranná a dodáva šalátovým dresingom alebo vyprážanej zelenine úžasnú chuť.


Žlté miso (shinsu)

Ďalší mierny typ, ktorý je fermentovaný o niečo dlhšie ako biele miso. Žlté miso je prispôsobiteľné v širokej škále receptúr.


Červené miso (alias)

Ak recept vyžaduje tmavé miso, budete chcieť použiť červené miso. Tento druh je vyrobený z vyššieho podielu sójových bôbov, fermentovaný až tri roky a slanšej a hlbšej chuti. Jeho plná chuť sa najlepšie hodí do výdatných jedál, ako sú dusené mäso a paradajkové omáčky. Používajte opatrne: jeho chuť môže prevýšiť ostatné zložky.


Jačmenné miso (mugi)

Mugi miso, vyrobené z jačmeňa a sójových bôbov, má zvyčajne dlhší proces fermentácie ako väčšina bielych miso. Má silnú jačmennú arómu, ale stále jemnú a mierne sladkú chuť.


Nutričné výhody:

1 polievková lyžica (15 g) miso poskytuje:


30 kcal / 128 kj

2,0 g bielkovín

0,9 g tuku

3,5 g sacharidov

0,63 mg železa

0,49 mg zinku

5 mcg folátu

1,37 g soli


Top 5 zdravotných výhod miso:


1. Môže podporovať zdravie čriev

Fermentačný proces zapojený do výroby miso podporuje hladiny prospešných baktérií, známych ako probiotiká. Predpokladá sa, že tieto baktérie pomáhajú pri mnohých zdravotných problémoch vrátane trávenia a zdravia čriev.