top of page

5 prekvapivých zdravotných výhod medu


Od staroveku sa med používal ako potravina aj ako liek. Má veľmi vysoký obsah prospešných rastlinných zlúčenín a ponúka niekoľko zdravotných výhod. Med je obzvlášť zdravý, keď sa používa namiesto rafinovaného cukru.
Tu je 5 najlepších zdravotných výhod medu:

1. Med obsahuje rôzne živiny

Med je sladká, hustá tekutina vyrobená včelami. Včely zbierajú cukor – hlavne nektár kvetov s vysokým obsahom cukru. Keď sa dostanú do úľa, opakovane konzumujú, trávia a vyvracajú nektár. Konečným produktom je med, tekutina, ktorá včelám slúži ako skladovaná potrava. Vôňa, farba a chuť závisia od druhov navštívených kvetov. Nutrične obsahuje 1 polievková lyžica medu (21 gramov) 64 kalórií a 17 gramov cukru, vrátane fruktózy, glukózy, maltózy a sacharózy. Neobsahuje prakticky žiadnu vlákninu, tuk ani bielkoviny. Má nízky obsah vitamínov a minerálov, ale môže byť vysoký obsah niektorých rastlinných zlúčenín a antioxidantov. Tmavšie typy majú tendenciu byť ešte vyššie v týchto zlúčeninách ako svetlejšie typy.

2. Antioxidanty v ňom môžu pomôcť znížiť krvný tlak

Krvný tlak je dôležitým rizikovým faktorom srdcových ochorení a med ho môže pomôcť znížiť. Je to preto, že obsahuje antioxidačné zlúčeniny, ktoré sa spájajú so znižovaním krvného tlaku. Štúdie na potkanoch aj ľuďoch preukázali mierne zníženie krvného tlaku pri konzumácii medu.

3. Pomáha zlepšovať hladinu cholesterolu

Vysoká hladina LDL cholesterolu je silným rizikovým faktorom srdcových ochorení. Tento typ cholesterolu hrá hlavnú úlohu pri ateroskleróze, hromadení tuku vo vašich tepnách, ktoré môže viesť k infarktu a mŕtvici. Je zaujímavé, že niekoľko štúdií ukazuje, že med môže zlepšiť hladinu cholesterolu. Znižuje „zlý“ LDL cholesterol a zároveň výrazne zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol. Napríklad jedna štúdia na 55 pacientoch porovnávala med s cukrom a zistila, že med spôsobil 5,8% zníženie LDL a 3,3% zvýšenie HDL cholesterolu. Viedlo to aj k miernemu úbytku hmotnosti o 1,3 %.

4. Pomáha pri popáleninách a hojení rán

Liečba medom sa používala na hojenie rán a popálenín už od starovekého Egypta a je bežná aj dnes. Prehľad 26 štúdií o mede a starostlivosti o rany zistil, že med je najúčinnejší pri hojení popálenín a rán, ktoré sa infikovali po operácii. Med je tiež účinnou liečbou diabetických vredov na nohách, čo sú vážne komplikácie, ktoré môžu viesť k amputácii. Jedna štúdia uvádza 43,3% úspešnosť medu ako liečby rán. V inej štúdii med vyliečil neuveriteľných 97 % diabetických vredov pacientov. Vedci veria, že liečivá sila medu pochádza z jeho antibakteriálnych a protizápalových účinkov, ako aj zo schopnosti vyživovať okolité tkanivá. Môže pomôcť pri liečbe aj iných kožných ochorení ako psoriáza a herpetické infekcie. Manuka med sa považuje za obzvlášť účinný pri liečbe popálenín.

5. Med pomáha potlačiť kašeľ u detí

Kašeľ je častým problémom detí s infekciami horných dýchacích ciest. Tieto infekcie môžu ovplyvniť spánok a kvalitu života detí aj rodičov. Bežné lieky na kašeľ však nie sú vždy účinné a môžu mať vedľajšie účinky. Je zaujímavé, že med môže byť lepšou voľbou a dôkazy naznačujú, že je veľmi účinný. Jedna štúdia zistila, že med funguje lepšie ako dva bežné lieky proti kašľu. Ďalšia štúdia zistila, že znižuje príznaky kašľa a zlepšuje spánok viac ako lieky proti kašľu. Napriek tomu by sa med nikdy nemal podávať deťom mladším ako jeden rok kvôli riziku botulizmu.


 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-honey#TOC_TITLE_HDR_448 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page